Průmyslová revoluce 4.0 mění tvář národních ekonomik i ekonomiky celosvětové. Z této skutečnosti vychází zásadní strategický dokument České republiky – Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci (Národní RIS3). Podpořit, usnadnit a zrychlit naplňování programu nastaveného tímto strategickým dokumentem si klade za cíl Projekt Systémová podpora implementace a řízení Národní RIS3. Ten podporuje a pěstuje chytrou specializaci v České republice a v krajích s ohledem na jejich specifický potenciál.
- Název projektu: Systémová podpora implementace a řízení Národní RIS3
- Registrační číslo projektu: CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_024/0016934
- Realizátor projektu: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
- Partner s finančním příspěvkem: Technologická agentura ČR, Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest
- Partner bez finančního příspěvku: Technologické centrum Akademie věd České republiky
- Doba trvání projektu: 1. 3. 2020 – 31. 12. 2022
- Projekt je podpořen z Evropských strukturálních a investičních fondů v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.
Výstupy projektu
Tento projekt svými ambicemi navazuje na dlouhodobou strategii CzechInvestu, jeho prioritou je zvýšení konkurenceschopnosti tuzemských firem a maximalizace atraktivity České republiky coby světového technologického centra skrze podporu výzkumu, vývoje a inovací. Mezi jeho další cíle patří určení oblastí specializace a trendů výzkumu, vývoje a inovací v klíčových technologických odvětvích. V rámci projektu vzniká metodika analýzy tohoto terénu, jejímž jádrem je sběr a systematické vyhodnocování relevantních dat. Odborný tým CzechInvestu se zaměřuje právě na datovou analýzu, práci s inovačními infrastrukturami a klastry, vzdělávání a komunikaci.
Jedním z pilířů projektu je vývoj podpůrných online nástrojů Národní RIS3 strategie ve spolupráci s TA ČR a MPO. Ty umožní rychlé vygenerování výstupů s mimořádnou výpovědní hodnotou v rámci specializací krajů i České republiky celkově. Zavádění zmíněných nástrojů a jejich efektivní využívání bude předmětem úzké spolupráce manažerů národních a krajských RIS3 strategií. Propojením národní a krajské úrovně získáme nejen detailní vhled, ale i efektivní systém sdílení informací a práce s nimi.
Vzhledem k rychle se měnícímu prostředí současného technologického světa se projekt do velké míry opírá také o analýzu možných variant budoucího vývoje na poli technologií a inovací (foresight). Projekt pracuje rovněž s informacemi získanými vyhodnocováním zahraničních zkušeností.
Více o RIS3
Uvedené výstupy projektu podléhají licenci Creative Commons: Uveďte původ 4.0 Mezinárodní CC BY 4.0.
Analýza investičních pobídek dle RIS3 oborů a krajů
Zdroj: CzechInvest, 2022
Analýza startupů podpořených CzechInvestem
Zdroj: CzechInvest, 2022
Heatmapa startupů podpořených CzechInvestem
Zdroj: CzechInvest, 2022
Mapa výdajů na výzkum a vývoj dle krajů
Zdroj: Český statistický úřad, 2022
Vybrané indikátory v oblasti výzkumu, vývoje a inovací (Srovnání krajů)
Zdroj: ČSÚ, 2022; Registr ekonomických subjektů, 2022; Albertina, Dun&Bradstreet, 2022; MŠMT, 2022; CzechInvest, 2022; Eurostat, 2022; IsVaVaV, 2022; ERÚ, 2022
Mapová aplikace digitální infrastruktury
V mapové aplikaci jsou pro zobrazení dostupné 3 datové vrstvy. Vždy si vyberte pouze jednu, kterou byste chtěli zobrazit. V mapě po kliknutí na území ORP se ukáže okno s podrobnějšími informacemi. Mapu lze přibližovat a oddalovat kolečkem myši, případně plusem a mínusem v levé horní části mapy.
Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu, 2022
V mapové aplikaci jsou dostupné následující vrstvy:
Dostupnost 30 Mb/s OBAM v ZSJ v % - Průměrná hodnota dostupnosti 30 Mb/s OBAM za všechny ZSJ (základní sídelní jednotky) v daném ORP v %.
Dostupnost bezdrátového připojení v ZSJ v % - Průměrná hodnota dostupnosti bezdrátového připojení za všechny ZSJ (základní sídelní jednotky) v daném ORP v %.
Dostupnost optického připojení v ZSJ v % - Průměrná hodnota dostupnosti optického připojení za všechny ZSJ (základní sídelní jednotky) v daném ORP v %.
Mapa klastrů ČR

Zdroj: Národní klastrová asociace 2022, vlastní průzkum
Při mapování klastrů jsme bylo nalezeno 81 klastrových iniciativ, jejich funkčnost se podařilo ověřit u 53 klastrových iniciativ. Hlavním kritériem byly funkční webové stránky, jako druhé kritérium byla zvolena aktuálnost webových stránek. Toto kritérium spíše sloužilo jako podpůrné a ukázalo se, že klastrové iniciativy s neaktuálním webem sice stále existují, nicméně jsou ve stavu útlumu či neaktivity.
Největší koncentrace klastrových organizací je v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. V Jihomoravském kraji vznikly v posledních 2 letech tři velice zajímavé klastry, které se zabývají novými odvětvími — bateriový průmysl, herní průmysl a kosmický průmysl. To ukazuje na velkou výzkumnou a inovační vyspělost regionu. V Moravskoslezském kraji vše nasvědčuje tomu, že zdejší klastrová tradice (Národní klastrová asociace sídlí v Ostravě) měla pozitivní vliv na „klastrování“ v regionu. Naopak v Praze registrujeme pouze 2 klastrové organizace, kdežto ve Středočeském kraji existuje 5 klastrových organizací. Důvodem pro absenci klastrových organizací na území hlavního města Prahy je pravděpodobně fakt, že Praha je vyňatá z možnosti čerpat dotace ze strukturálních fondů EU.
Metodiky rozvoje prostředí pro inovace v ČR
Metodika marketingové a komunikační strategie
Metodika rozvoje inovačních infratruktur
Metodika spolupráce s klastry
